Początki Gdańska sięgają roku 980. Krótko przed świętami Wielkiej Nocy roku 997 pojawił się w tych stronach biskup rodem z Czech, misjonarz Wojciech, znany też pod imieniem Adalbert. Wkrótce zginął z rąk pogańskich Prusów, a jego życie i śmierć opisał benedyktyński mnich z klasztoru na Awentynie – Jan Kanapariusz. Właśnie on zanotował słowa „urbsGydannyzc” – odnoszące się do miasta Gdańska, gdzie święty ochrzcić miał dużą liczbę nawróconych. Jest to zarazem pierwsza pisana wzmianka o grodzie nad Motławą.
Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, gospodarka oparta na wiedzy, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, atrakcyjna destynacja turystyczna i światowa stolica bursztynu.
Poniżej dalsze informacje w wersjach językowych:
Muzeum II Wojny Światowej
Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło Kultura wielu wymiarów. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.
Misją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest opowiadanie o ofiarach II wojny światowej, a także jej bohaterach – często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Pamięć o historii pielęgnowana jest w myśl hasła „Kultura wielu wymiarów” – w ramach prowadzonej działalności wystawienniczej, naukowej, edukacyjnej oraz szeroko pojętym działaniom popularyzatorskim instytucja kształtuje świadomość Polaków, jak i zagranicznych gości.
Poniżej dalsze informacje w wersjach językowych: